AIET
  • 08258-262724
  • principalaiet08@gmail.com
  • EDC
  • PMKVY

Sports

About
Vision-Mission
Facilities
Reports
Contact
About
DEPARTMENT AT GLANCE

 

The primary aim of the Department throughout has been to offer various opportunities to all college students’ desirous of practicing sports seriously. Encourage the talented ones to make sincere effort to achieve the higher distinction in sports at V.T.U., State, Inter University and National/International levels by providing them the best available inputs in terms of equipment, coaching, training, nutrition, kitting etc.

 

The Department of Physical Education and Sports of ALVA’S Institute of Technology has etched a name for itself in several sports activities namely Athletics, Ball Badminton, Badminton, Best Physique, Cricket, Cross Country, Hand Ball, Kho-Kho, Power Lifting, Table Tennis, Weight Lifting, Volley Ball, Wrestling and Kabaddi to name a few. The Departmental Staffs are picked from the cream so as to strive to support and encourage all sportspersons of the college at all times.

 

College provides state of art multi gymnasiums and all the major sports outdoor facilities for Athletics, Cricket, Foot Ball, Volley Ball, Throw Ball courts which is well maintained by the Department of Physical Education.

 

Department also conducts college Sports Day, VTU Inter Collegiate tournaments on a yearly basis.

 

Management, Principal and staff are very supportive towards all the students who take part in sports activities and represent the college teams. The institution believes in over all development of an individual and provides various incentives to the students who achieve in V.T.U., State, Inter University and National/International levels.

 

The Sportspersons of Alva’s are very enthusiastic, energetic and dedicated and have brought laurels to the college. It is proud to say that ALVAS has positioned itself within top 4 positions in VTU sports and games ranking.

Vision-Mission

Vision:

  • To provide adequate infrastructure facilities so that students choose and participate in the events for which they have flair.
  • Spot and groom sports talent and foster better human relations through sports and games.
  • Imbibe students with discipline, leadership qualities, courage and sense of belonging through sports activities.

Mission:

  • Design and introduce innovative, integrated, inter disciplinary curriculum in Physical Education, sports and games and allied areas.
  • Provide adequate Physical Education facilities and Program that are wholesome and attractive so as to enshrine sound mind in a sound body.
  • Encourage and recognize budding sports persons and students with potential and provide coaching and training.
  • Produce dedicated and passionate sports persons, who will always show high morale and sportsmanship at all times.
  • Goal:Produce National & International players by providing innovative programmes in teaching, coaching and hi-tech sports facilities.
Facilities
Sports Infrastructure

Indoor facilities:

  1. Table Tennis, and other facilities like carom , Chess etc.,
  2. Multi gymnasium
  3. Stations to practice Weight lifting, Power Lifting and Best PhysiqueOut Door facilities:
  4. Standard Athletic Track of 400 mts.
  5. throws & Jumps Pavilion
  6. Fitness centre
  7. Volley Ball courts
  8. Hand Ball court
  9. Foot Ball field
  10. Kabaddi court
  11. Kho Kho court
  12. Throw Ball court

 

Incentives for outstanding sports persons:

  1. Sports facilities carrying free boarding, lodging, medical facility, sports kit and standard equipment to eligible sportspersons during participation of VTU Inter Collegiate competitions.
  2. Arrangements of special examination for sportspersons for missing regular examination on account of participation in VTU and other important competitions.
  3. Sports kit carrying T-shirt, shorts and equipments like cricket kit, Badminton kit, and costumes for Weight Lifters, Power Lifters, Wrestlers and other equipments during participation of VTU and important competitions.
  4. Track suits to those sportspersons for securing first or second position in VTU and other important competitions both individual and group events.
  5. Felicitation are made during College Day programme to high achievers like college Individual Championship athletes, Inter University participants/medal winners, VTU record holders and best outgoing sportspersons in any event.
  6. Free medical aid, Ultra Sound and Physiotherapy are given in case of any injury or illness.
  7. Connect outside coaches/event specialists for training/coaching in Volley Ball, Wrestling, Kabaddi, etc.,
  8. Grace Marks for participation in VTU Inter Collegiate competition/Inter University participation.
Reports

2019-20
2018-19
2017-18
2016-17
2019-20

BADMINTON (WOMEN)

A.I.E.T BADMINTON TEAM (WOMEN) RUNNERS IN VTU INTER COLLEGIATE MANGALORE ZONE BADMINTON CHAMPIONSHIP, HELD AT NMAMIT  NITTE  ON 24TH TO 25TH SEP 2019.

  • SREE RAKSH V SEM /MECH
  • SUSHMITHA M III SEM /MBA
  • PALLAVI S K           III SEM /MBA

POWER LIFTING (MEN)

A.I.E.T. POWER LIFTING GOLD MEDAL WINNER IN VTU INTER COLLEGIATE POWE R LIFTING CHAMPIONSHIP, HELD AT NMAMIT NITTE From 30TH & 31ST OCT, 2019.

RISHAB RAJESH RAO V SEM/MECH

 

 

WEIGHT LIFTING (MEN)

A.I.E.T. WEIGHT LIFTING MEN TEAM SECURED 2 GOLD 2 BRONZE IN VTU INTER COLLEGIATE WEIGHT LIFTING CHAMPIONSHIP, HELD AT SCE BANGALORE From 14TH & 15ST OCT, 2019.

SWIMMING (MEN)

A.I.E.T. SWIMMING MEN TEAM SECURED 3 BRONZE MEDAL IN VTU INTER COLLEGIATE CHAMPIONSHIP, HELD AT  MSRIT BANGALORE . On 18ST SEPT 2019. ALSO SECURED 3 GOLD 4 SILVER 3 BRONZE IN RESCUE NATIONAL LIFE SAVING SPORTS CHAMPIONSHIP, HELD AT  DIU (UT) ON 20 TO 25 OCT 2019

SHRAVAN BOLOOR, VII SEM ECE

PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE INTER ZONAL ATHLETIC CHAMPIONSHIP

PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE INTER ZONAL ATHLETIC CHAMPIONSHIP

 HELD AT SJCIT CHIKKABALLAPUR 26TH TO 29TH   OCT, 2018
SL NO NAME SEM/BRANCH PERFORMENCE
01 SIMONA MASCARENHAS IV SEM MBA 400 MTRS, HUR   GOLD MEDAL (NMR) 110 MTRS, HUR          SILVER  MEDAL .
02 SHIVARANJINI MS III SEM/ MBA SHOT PUT    SILVER MEDAL
03 NETHRA I SEM/CSE 400 MTRS HUR BRONZE MEDAL 400 MTRS BRONZE MEDAL
04 NAVEEN C GOWDA II SEM/ MBA 800 MTRS     GOLD  MEDAL 1500 MTRS  SILVER  MEDAL
05 ABILASH NM VII SEM/ CVIL 200MTRS      BROWNZ MEDAL
06 RAVI MATH III SEM/ CSE LONG JUMP  GOLD MEDAL TRIPLE JUMP GOLD MEDAL (NMR)
07 CHINMAY III SEM MECH JAVELIN THROW SILVERMEDAL 100MTRS                 BROENZMEDAL
08 DHEERAJ ISEM MBA DISCUSS GOLDMEDAL ,DECATHLON GOLDMEDAL
09 MOUNESH DK III SEM MECH 20KM RACE WALK BROWNZMEDAL
10 SUJAN SHEKAR III SEM MECH 21KM MARATHON GOLDMEDAL(NMR),10000MTRS BROWNZ MEDAL
11 RAJESHA T I SEM MBA 1500MTRS BROWNZMEDAL
12 KIRAN KUMAR V SEM MECH 400HURDLES SILVERMEDAL
13 RATHNAKAR III SEM MECH DISCUSTHROW BROWNZMEDAL
14 SEEMA H K, NETHRA  SIMONA ,LAXMI ALVA’S WOMEN 4X400 MTRS RELAY GOLD MEDAL
15 KIRAN ,ABHILASH , RAVI  CHINMAI ALVA’S MEN 4X100 MTRS RELAY GOLD MEDAL

2018-19

INTER ZONAL KHO-KHO WOMEN CHAMPIONSHIP

INTER ZONAL KHO-KHO WOMEN CHAMPIONSHIP WINNERS

HELD AT CIT GUBBI On 19TH TO 20TH MAY 2019

 
SL NO NAME SEM/BRANCH
01 SIMONA MASCARENHAS IV SEM MBA
02 NETRA IV SEM CS
03 BHAVANI VI SEM ECE
04 NAVYA POOJARY IV SEM ISE
05 RACHANA K N IV SEM CSE
06 ANUSHA IV SEM CSE
07 SEEMA H K II SEM MBA
08 CHAITANYA A VI SEM ECE
09 LAXMI BASAVARAJ IV SEM MBA
10 NAGASHREE D VI SEM CSE
11 DEVAGI M II SEM MBA
12 NIHARIKA G V VI SEM CSE

INTER ZONAL KABADDI WOMEN CHAMPIONSHIP

INTER ZONAL KABADDI WOMEN CHAMPIONSHIP WINNERS

HELD AT VSMSRKIT NIPANI On 11TH TO 14TH MAY 2019

 

SL NO

NAME SEM/BRANCH
01 SHIVARANJINI MS IV SEM MBA
02 KEERTHANA K C VI SEM CIVIL
03 ASHWINI R G II SEM
04 PRIYA NAIK VIII SEM ECE
05 JANAVI PC II SEM CS
06 SINDHU S II SEM ECE
07 SEEMA H K II SEM MBA
08 AMRUTHA G II SEM CS
09 LAXMI BASAVARAJ IV SEM MBA
10 SNEHA K N VIII SEM CSE
11 RASHMI K .B VI SEM ECE
12 POOJA P II SEM ISE

INTER ZONAL BALL BADMINTON WOMEN CHAMPIONSHIP WINNERS

INTER ZONAL BALL BADMINTON WOMEN CHAMPIONSHIP WINNERS

HELD AT RLJIT DADDABALLAPUR On 25TH & 27TH APRIL 2019

SL NO NAME SEM/BRANCH
01 SREE RAKSHA S IV SEM MECH
02 SUSHMITHA M II SEM MBA
03 PALLAVI SK II SEM MBA
04 JYOTHI S VI SEM MECH
05 ANUSHA K VIII SEM EC
06 LAXMI DEVI AK VI SEM CIVIL
07 JANANI M VI SEM MECH
08 CHAITHRA SG VI SEM CIVIL
09 SHILPA NAIK II SEM CIVIL
10 SEEMA H K II SEM MBA

INTER ZONAL BALL BADMINTON MEN CHAMPIONSHIP WINNERS

INTER ZONAL BALL BADMINTON MEN CHAMPIONSHIP WINNERS
HELD AT RLJIT DADDABALLAPUR. On 25TH & 27TH APRIL 2019
SL NO NAME SEM/BRANCH
01 KIRAN KUMAR VI SEM MECH
02 JAGADISH HN II SEM MBA
03 A DHANYA KUMARA VIII SEM MECH
04 MANOJ D VI SEM CIVIL
05 VITTAL R VIII SEM CIVIL
06 ARADHYA V M II SEM CIVIL
07 GOWTHAM K N II SEM MBA
08 RAJESHA T II SEM MBA

KABADDI MEN TEAM PRIZE RUNNERS IN VTU INTERCOLLEGIATE MANGALORE ZONAL KABADDI CHAMPIONSHIP

KABADDI MEN TEAM PRIZE RUNNERS IN VTU INTERCOLLEGIATE MANGALORE ZONAL KABADDI CHAMPIONSHIP
HELD AT SIT MANGALORE on 29TH & 30TH APRIL 2019
SL NO NAME SEM/BRANCH
01 PHILP SIGEON M IV SEM MBA
02 ANISH A AMIN VIII SEM MECH
03 RAGAVENDRA V VI SEM CIVIL
04 ROHITH B VIII SEM CIVIL
05 MUHAMMED NIHAL VI CIVIL
06 CHIRAG B SHETTY VIII SEM MECH
07 DHEERAJ  TANDEL II SEM MECH
08 PRAKHYATH B II SEM MBA
09 AMIT KUMAR B II SEM MECH
10 SY MOHAN  KUMAR IV SEM MECH
11 GOVIND RAJ  HR VIII SEM CIVIL
12 MERVIN LAWRENCE VI SEM MECH

KHO-KHO MEN

KHO-KHO MEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTERCOLLEGIATE MANGALORE ZONAL KHO-KHO CHAMPIONSHIP

HELD AT VCET COLLEGE PUTTUR. On 2ND MARCH 2019.

 
SL NO NAME SEM/BRANCH
01 NAVEEN C GOWDA IVSEM/ MBA
02 MOUNESH DK III SEM MECH III SEM MECH
03 SUJAN SHEKAR III SEM MECH
04 RAJESHA T,II SEM MBA II SEM  MBA
05 SIDDU G NELAGUDDA VIII SEM/CIVIL
06 CHANDRA SHEKAR KULAL VI SEM/MECH
07 ABHISHEKA RS III SEM/MECH
08 UMARFARUKH LADAKHAN VIII SEM/ CIVIL
09 HARSHITH G B IVSEM/ME
10 RAMESH VIII SEM/CIVIL
11 ANAND RATHOD VIII SEM/MECH
12 MOHITH GOWDA P IV SEM/CIVIL
13 AKSHAY BN VIII SEM/CV
14 MOHAN KUMAR PUJAR VIII SEM/ CIVIL

 

INTER ZONE CROSS COUNTRY WOMEN'S RUNNERS

INTER ZONE CROSS COUNTRY WOMEN’S RUNNERS
SL NO NAME SEM/BANCH
1 SIMONA M III SEM/ MBA
2 NETHRA IV SEM/CSE
3 SEEMA H K IISEMM MBA
4 LAXMI IVSEM/ MBA
5 PALLAVI S.K IISEM MBA
6 SUSMITHA M IISEMM MBA

INTER ZONE CROSS COUNTRY MEN CHAMPIONSHIP WINNERS

INTER ZONE CROSS COUNTRY MEN CHAMPIONSHIP WINNERS
HELD AT AITM COLLEGE BHATKAL. On 26TH TO 27TH  FEB 2019
SL NO NAME BRANCH/SEM
1 NAVEEN GOWDA C IV SEM/ MBA
2 MOUNESH DK III SEM MECH
3 SUJAN SHEKAR III SEM MECH
4 RAJESHA T II SEM  MBA
5 SIDDU G NELAGUDDA VIII SEM/CIVIL
6 CHANDRA SHEKAR KULAL VI SEM/MECH

WEIGHT LIFTING: INTER ZONE MEN CHAMPIONSHIP WINNERS

WEIGHT LIFTING: INTER ZONE MEN CHAMPIONSHIP WINNERS
HELD AT GATE COLLEGE BANGALORE. On 30H TO 31ST OCT 2018
SL NO NAME BRANCH/SEM
1 MAHESH K N VII SEM/ CVIL
2 RAMESH VII SEM / CIVIL
3 KIRAN NR VII SEM/ CIVIL
4 PHILIP SIGEAN M III SEM /MBA
5 PRAKYATH SHETTY N I SEM MBA
6 SHARUK VIISEM/CIVIL

WOMEN WRESTLER BRONZE MEDAL IN VTU INTERCOLLEGIATE INTER ZONAL WRESTLING CHAMPIONSHIP

WOMEN WRESTLER BRONZE MEDAL IN VTU INTERCOLLEGIATE INTER ZONAL WRESTLING CHAMPIONSHIP

WOMEN WRESTLER BRONZE MEDAL IN VTU INTERCOLLEGIATE INTER ZONAL WRESTLING CHAMPIONSHIP

HELD AT SAPTHAGIRI COLLEGE BANGALORE On 15TH TO 17TH OCT 2018.

 Ms.RACHANA C HULIKATTI

POWER LIFTING GOLD MEDAL WINNER IN VTU INTER COLLEGIATE POWER LIFTING

POWER LIFTING GOLD MEDAL WINNER IN VTU INTER COLLEGIATE POWER LIFTING

HELD AT SAPTHAGIRI  COLLEGE BANGALORE  On  28TH TO 29TH SEP, 2018

2017-18

ATHLETICS

A.I.E.T. ATHLETIC TEAM (MEN & WOMEN) PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE INTER ZONAL ATHLETIC CHAMPIONSHIP, HELD AT VTU BELGUM, 03RD TO 06TH NOV, 2017.

MEN CHAMPIONSHIP RUNNERS

WOMEN CHAMPIONSHIP RUNNERS

OVERALL CHAMPIONSHIP RUNNERS

 

  1. SIMONA M        I SEM/ MBA  400 MTRS, HUR     GOLD MEDAL (NMR)   110 MTRS, HUR      GOLD MEDAL (NMR)
  1. AKHILA M N IV SEM/ MBA         5KM WALK             GOLD MEDAL
  2. KAVYASHREE K IV SEM/ MBA         HEPTATHLON        GOLD MEDAL            HIGH JUMP BRONZE MEDAL
  1. SHIVARANJINI MS I SEM/ MBA            SHOT PUT   BRONZE MEDAL       HAMMER THROW           BRONZE MEDAL
  1. KALAVATH            IV SEM/ MBA         1500 MTRS    BRONZE MEDAL
  2. NETHRA I SEM/CSE   400 MTRS HUR       BRONZE MEDAL  400 MTRS                 SILVER MEDAL
  1. SHYAMILY VII SEM/ MECH    5KM WALK BRONZE MEDAL
  2. WOMEN 4X400 MTRS RELAY GOLD MEDAL REPRESENT ATHLETS –
    a) KALAVATHI  b)NETHRA c) SIMONA d)LAXMI
  3. NAVEEN I SEM/ MBA                        800 MTRS      GOLD MEDAL                                                                               1500 MTRS   BRONZE MEDAL
  4. HARSHITH            I SEM/ MBA            HIGH JUMP            GOLD MEDAL
  5. RAVI MATH I SEM/ ISE               LONG JUMP           GOLD MEDAL
  6. MEN 4X100 MTRS RELAY GOLD MEDAL REPRESENT ATHLET
    1. KIRAN b)  SHARATH  c)  RAVI  d)  CHINMAI

 

Badminton

 

A.I.E.T. BADMINTON WOMEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL BADMINTON CHAMPIONSHIP, HELD AT NMAMIT NITTE .  From 01st TO 02nd  SEP, 2017.

ZONAL WOMEN CHAMPIONSHIP WINNERS

  1. ANUSHA V SEM/ ECE
  2. SREE RAKSHA S II SEM /MECH
  3. HARSHITHA S V SEM/ECE

CROSS COUNTRY MEN AND WOMEN

 

A.I.E.T. CROSS COUNTRY MEN AND WOMEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE INTER ZONAL CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP, HELD AT NMAMIT NITTE. On  27TH TO 28TH FEB, 2018.

MEN CHAMPIONSHIP RUNNERS

WOMEN CHAMPIONSHIP RUNNERS

  1. SIMONA M II SEM / MBA
  2. AKHILA M N IV SEM/ MBA
  3. KALAVATHI H R IV SEM / MBA
  4. KAVYASHREE K IV SEM/ MBA
  5. LAXMI B II SEM/ MBA
  6. NETHTA II SEM / CSE
  7. CHANDRASHEKAR K IV SEM/ MECH
  8. SUJAN SHEKAR H S II SEM/MECH
  9. MOUNESH D II SEM/ MECH
  10. SIDDU N VI SEM/CIVIL
  11. IRFAN B IV SEM/ MECH
  12. NAVEEN GOWDA II SEM/MBA

VOLLEBALL MEN

 

A.I.E.T. VOLLEBALL MEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE MANGALORE ZONE AND INTER ZONAL VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP, HELD AT SDMIT UJIRE. On 5TH TO 8TH MAR,  2018.

MANGALORE ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

INTER ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

       

  1. PRATHVIRAJ                          VII SEM/ MECH
  2. MANISH R SHETTY               VII SEM / CIVIL
  3. SUDEEP SHETTY                   VII SEM/ MECH
  4. SUMANTH S VI SEM /ECE
  5. SANJAY                         VI SEM/ MECH
  6. RAJATH RAI IV SEM/MECH
  7. KARTHIK MENDON IV SEM/ MECH
  8. RAKSHITH C IV SEM/MECH
  9. RATHNAKARA            II SEM/ MECH
  10. RAVI MATT II SEM/ISE
  11. OM PRAKASH             II SEM/MECH
  12. ROSHAN KAMATH IV SEM /CIVIL
  13. RACHITH II SEM/MECH

 

KHO-KHO WOMEN

 

A.I.E.T. KHO-KHO WOMEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE REST OF BANGALORE ZONE AND INTER ZONAL KHO-KHO CHAMPIONSHIP, HELD AT SKSVM LAXMISHWAR AND GAT BANGALORE . On 2ND TO 6TH APRIL,  2018.

 

REST OF BANGALORE ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

INTER ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

  1. KAVYASHREE K              IV SEM/ MBA
  2. AKHILA M N                     IV SEM/ MBA
  3. KALAVATHI H S               IV SEM/ MBA
  4. SHYAMILY IV SEM / MECH
  5. SIMONA II SEM/ MBA
  6. LAXMI B O II SEM/ MBA
  7. CHAITHANYA IV SEM/ ECE
  8. DEEPASHREE VI SEM/ISE
  9. NAGASHREE             VI SEM/ CSE
  10. NETHRA II SEM/CSE
  11. PRIYANKA II SEM/CSE
  12. ANUSHA II SEM /CSE

 

KHO-KHO MEN

 

A.I.E.T. KHO-KHO MEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE MANGALORE ZONE AND INTER ZONAL KHO-KHO CHAMPIONSHIP, HELD AT VCET PUTTUR AND SJCIT CHIKBALLAPUR . On 6TH TO 9TH APRIL, 2018.

MANGALORE ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

INTER ZONE CHAMPIONSHIP THIRD PLACE

       

  1. MAHAN M S                                   VIII SEM/CIVIL
  2. GIRISH         M                                VIII SEM /MECH
  3. MADHU M S                                   VIII SEM /MECH
  4. ABHISHEK R S                              VI SEM / MECH
  5. BASAVARAJ PATIL                     VIII SEM /MECH
  6. SIDDU NELAGUDDA               VI SEM /CIVIL
  7. SUJAN SHEKAR                           II SEM /MECH
  8. MOUNESH                                     II SEM /MECH
  9. HARSHITH G B                             II SEM /MECH
  10. SHREE GURU MS                         VIII SEM/CIVIL
  11. GURURAJ PATIL                         VIII SEM/CIVIL
  12. IRFAN BAGEVADI                     IV SEM /MECH

BALL BADMINTON MEN

 

A.I.E.T. BALL BADMINTON MEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE REST OF BANGALORE ZONE AND INTER ZONAL BALL BADMINTON CHAMPIONSHIP, HELD AT MCE HASSAN. On 16TH TO18TH APRIL,  2018.

INTER ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

REST OF BANGALORE ZONE CHAMPIONSHIP RUNNERS

       

  1. KIRAN KUMAR                     IV SEM/MECH
  2. RAVI SASA NARENDRA      IV SEM /MBA
  3. MAJUNATH L K                     VIII SEM /MECH
  4. MANOJ J D IV  SEM / CIVIL
  5. VITTAL                       VI SEM /CIVIL
  6. KHALEED AHMED           VIII SEM /CSE
  7. CHIRAG K R                       II SEM /MECH
  8. AMARA N S          II SEM /MECH

BALL BADMINTON WOMEN

 

A.I.E.T. BALL BADMINTON WOMEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE REST OF BANGALORE ZONE AND INTER ZONAL BALL BADMINTON CHAMPIONSHIP, HELD AT MCE HASSAN. On 16TH TO 18TH APRIL,  2018.

INTER ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

REST OF BANGALORE ZONE CHAMPIONSHIP RUNNERS

  1. SHREE RAKSHA S                  II SEM/ MECH
  2. SUSHMITH S                           VI SEM/ ECE
  3. JYOTHI S                                   VI SEM/ ISE
  4. ANUSHA K VI SEM / ECE
  5. HARSHITHA D             VI SEM/ ECE
  6. JANANI M IV SEM/ MECH
  7. MAHALAXMI                         VI SEM/ ECE

KABADDI (MEN)

 

A.I.E.T. KABADDI MEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE MANGALORE ZONE AND INTER ZONAL KABADDI CHAMPIONSHIP, HELD AT VCET PUTTUR. On 27TH APRIL TO 1ST MAY,  2018.

MANGALORE ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

INTER ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

  1. PHILIP SIGEON                             II SEM/ MBA
  2. ANISH A AMIN                               VI SEM /MECH
  3.  MANJUNATH H N                       IV SEM/ MBA
  4.  SUMANTH S                                  VI SEM /ECE
  5.  ROHITH B                                     V I SEM/CIVIL
  6.  CHIRAG B SHETTY                    VI SEM/MECH
  7.  GAURAV BANGERA                   VIII SEM/ MECH
  8.  GIRISH                                           VI SEM/MECH
  9.  MANIL U                                       II SEM/ MECH
  10.  SREEKANTH                                II SEM/MBA
  11.  RAJESH KAMBALI                      VIII SEM/CIVIL

 

INDIVIDUAL AWARD

GAUARV BANGERA  has received best Catcher in zone and inter zonal tournament

MANIL U  has received best All Rounder in zone and inter zonal tournament

KABADDI WOMEN

 

A.I.E.T. KABADDI WOMEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE REST OF BANGALORE ZONE AND INTER ZONAL KABADDI CHAMPIONSHIP, HELD AT CIT GUBBI On 9TH TO 12TH  MAY,  2018.

REST OF BANGALORE ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

INTER ZONE CHAMPIONSHIP WINNERS

       

  1. SHIVARANJINI M S                 II SEM/ MBA
  2.  BHARGAVI RAVI                    VI SEM /MECH
  3.  SHYAMILI C                             VIII SEM/ MECH
  4.  SUJANA G B                               VI SEM /CSE
  5.  ANKITHA                                     IV SEM/ MBA
  6.  LAXMI ONKAR                          II SEM/ MBA
  7.   SWARNA GOWRI                        VIII SEM/ MECH
  8.  SHEETHAL NAYAK                      VI SEM/ISE
  9.  SNEHA K N                                   IV SEM/ CSE
  10.  RASHMI K B                                 IV SEM/ECE

 

INDIVIDUAL AWARD

ANKITHA  has received best defender in zone and inter zonal tournament

SHIVRANJINI  has received best All Rounder in zone and inter zonal tournament

WRESTLING

 

A.I.E.T. WRESTLER RACHANA  1ST YEAR ENGINEERING STUDENT HAS RECEIVED IN SILVER MEDAL FOR VTU INTER COLLEGIATE WOMEN WRESTLING CHAMPIONSHIP, HELD AT PESCE MANDYA FROM OCT 08TH 2017

            A.I.E.T. SWIMMER SHRAVAN KUMAR (SECOND YEAR ENGINEERING) STUDENT HAS RECEIVED IN TWO SILVER AND THREE BRONZE MEDAL IN VTU INTER COLLEGIATE SWIMMING CHAMPIONSHIP HELD AT GAT BANGALORE.

            A.I.E.T. POWER LIFTER RISHAB RAJESH RAO (FIRST YEAR ENGINEERING) STUDENT HAS RECEIVED IN ONE SILVER MEDAL IN VTU INTER COLLEGIATE POWER LIFTING CHAMPIONSHIP HELD AT SIT TUMKUR.

A.I.E.T. ATHLETE HARSHITH  S (FIRST YEAR MBA) STUDENT HAS RECEIVED IN BRONZE MEDAL IN ALL INDIA INTER UNIVERSITY ATHLETIC CHAMPIONSHIP HELD AT ACHARYA NAGARJUN UNIVERSITY GUNTOOR. A.P.

&

He Has Received  EKALAVYA AWARD  Which Is Given By Karnataka Government For The Outstanding Achievement In The Field Of Sports

 

INTER UNIVERSITY REPRESENTS STUDENTS 2017-2018

 

SL. NO

NAME

EVENT

CLASS/SEM

ORGANISING UNIVERSITY

 

1.

ANKITHA

KABADDI

II YEAR MBA

MANGALORE

2.

SHIVARANJINI M S

KABADDI

I YEAR MBA

MANGALORE

3.

SHEETHAL

KABADDI

IV YEAR ENGG

MANGALORE

4.

MANIL U

KABADDI

II YEAR ENGG

ANNA UNI

5.

SHRAVAN KUMAR

SWIMMING

II YEAR ENGG

PUNJAB UNI

6.

HARSHITH S

ATHLETICS

I YEAR MBA

ANU GUNTOOR

7.

NAVEEN GOWDA

ATHLETICS

I YEAR MBA

ANU GUNTOOR

8.

SIMONA MASCARENHAS

ATHLETICS

I YEAR MBA

ANU GUNTOOR

9.

KALAVATHI H R

KHO-KHO

II YEAR MBA

MYSORE UNI

10.

KAVYASHREE K

KHO-KHO

II YEAR MBA

MYSORE UNI

11.

KALAVATHI H R

CROSS COUNTRY

II YEAR MBA

VTU BELGUM

12.

AKHILA M S

CROSS COUNTRY

II YEAR MBA

VTU BELGUM

13.

SHREE RAKSHA

BADMINTON

I YEAR ENGG

ANNA UNI

 

2016-17

A.I.E.T. ATHLETIC TEAM (MEN & WOMEN)

A.I.E.T. ATHLETIC TEAM (MEN & WOMEN) PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE INTER ZONAL ATHLETIC CHAMPIONSHIP, HELD AT DR. TTIT KGF KOLAR. 14TH TO 19TH NOV, 2016.

WOMEN CHAMPIONSHIP RUNNERS

OVERALL CHAMPIONSHIP RUNNERS

 

  1. ANUSHA IV SEM/ MBA         1500 MTRS                GOLD MEDAL, 800 MTRS                 GOLD MEDAL
  1. AKHILA M N II SEM/ MBA 5 KM WALK  GOLD MEDAL (NM R), 10000 MTRS  SILVER  MEDAL
  1. CHANDINI B V IV SEM/ MBA HEPTATHLON   GOLD MEDAL (NMR), TRIPPLE JUMP GOLD MEDAL
  1. PRIYANKA B T IV SEM/ MBA JAVELIN THROW GOLD MEDAL, DISCUSS THROW SILVER MEDAL
  1. KALAVATHI II SEM/ MBA 1500 MTRS  SILVER  MEDAL, 5000 MTRS  SILVER MEDAL
  1. WOMEN 4X400 MTRS RELAY GOLD MEDAL WITH NEW MEET RECORD ATHLETS –  a) KALAVATHI  b) ANUSHA c) CHANDINI B V d)PRIYANKA
  2. SHARATH IV SEM/ MBA 1500 MTRS    GOLD MEDAL , 5000 MTRS   SILVER MEDAL
  3. MOHD HAFEEF IV SEM/ MBA 200 MTRS BRONZE MEDAL
  4. MEN 4X400 MTRS RELAY GOLD MEDAL REPRESENT ATHLETS
  5. a) RAKSHITH b) ABHILASH c) SHARATH d)BHARGAV

A.I.E.T. VOLLEYBALL TEAM

A.I.E.T. VOLLEYBALL TEAM RUNNERS IN VTU INTER COLLEGIATE VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP, HELD AT VCET PUTTUR AND THIRD PLACE IN INTER ZONAL HELD AT BMSIT BANGALORE  On 28TH  MARCH TO 2NDAPRIL, 2017.

  1. PRATHVIRAJ VI SEM MECH
  2. RAJATH RAI II SEM MECH
  3. SANJAY             II SEM MECH
  4. KARTHIK S MENDAN             II SEM MECH
  5. THEJASS M             IV SEM ECE
  6. MOHAMMED AFEEF IV SEM MBA
  7. PRASAD MURKUMBI VI SEM MECH
  8. SUDEEP D SHETTY VI SEM MECH
  9. SHUBRATHA IV SEM MBA
  10. MANISH R SHETTY VI SEM CIVIL
  11. SUMANTH N S             IV SEM ECE
  12. KUMAR SHANKARAPPA IV SEM MBA
  13. ROSHSAN KAMATH II SEM CIVIL
  14. NITHESH SHETTY                       II SEM ECE

A.I.E.T. KHO-KHO (WOMEN)

A.I.E.T. KHO-KHO (WOMEN) TEAM WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL AND INTER ZONAL KHO-KHO  CHAMPIONSHIP, HELD AT SIT TUMKUR. On 10TH TO 12TH APRIL, 2017.

  1. K IV SEM MBA
  2. H.R II SEM MBA
  3. K VIII SEM ISE
  4. K II SEM MBA
  5. K II SEM MBA
  6. PRIYANKA B T IV SEM MBA
  7. M.N II SEM MBA
  8. B.V IV SEM MBA
  9. D II SEM CSE
  10. G.B IV SEM ECE
  11. M II SEM MBA
  12. C VI SEM MECH

A.I.E.T. KHO-KHO (MEN)

A.I.E.T. KHO-KHO (MEN) TEAM WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL KHO-KHO  CHAMPIONSHIP, HELD AT VCET PUTTUR . On 5TH TO 6TH APRIL, 2017.

  1. BHARGAVA K S             IV SEM MBA          
  2. RAJANIKANTH RATHOD   VIII SEM MECH
  3. SHARATH             IV SEM MBA
  4. MOUNESH             II SEM MECH
  5. GIRISH             VI SEM MECH
  6. MOHITH GOWDA             II SEM CIVIL
  7. ABHISHEK RS             IV SEM MECH
  8. MAHAN M S             VI SEM CIVIL        
  9. MADHU M S             VI SEM MECH
  10. SHARATH M             VIII SEM CIVIL
  11. AKSHAY KUMAR             VIII SEM CIVIL
  12. MADHUCHANDRA K M VIII SEM MECH

A.I.E.T. BALL BADMINTON (WOMEN)

A.I.E.T. BALL BADMINTON (WOMEN) TEAM WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL AND INTER ZONAL BALL BADMINTON  CHAMPIONSHIP, HELD AT PESCE MANDYA AND RLJIT BANGALORE On 10TH  TO 12TH APRIL, 2017.

  1. SUSHMITHA S IV SEM ECE
  2. YASHASWINI H IV SEM MBA
  3. ANUSHA K IV SEM ECE
  4. BHOOMIKA H H VIII SEM MECH
  5. HARSHITHA D IV SEM ECE
  6. JYOTHI S II SEM ISE

A.I.E.T. BALL BADMINTON (MEN)

A.I.E.T. BALL BADMINTON (MEN) TEAM WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE INTER ZONAL BALL BADMINTON  CHAMPIONSHIP, HELD AT RLJIT BANGALORE On 10TH  TO 12TH APRIL, 2017.

  1. KARTHIK GOWDA IV SEM MBA
  2. RAVI-SA-SA-NARENDRA II SEM MBA
  3. SACHIN C R             IV SEM MBA
  4. MANOJ J D             II SEM CIVIL
  5. VITTAL R BANGAREPPANAVAR IV SEM CIVIL
  6. MANJUNATH LAXMAN KERIKAR VI SEM MECH
  7. A DHANYA KUMAR IV SEM MECH
  8. M N ARJUN             VIII SEM MECH

A.I.E.T. CROSS COUNTRY

A.I.E.T. CROSS COUNTRY TEAM WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP, HELD AT KIT TIPTUR. On 3RD TO 4TH APRIL, 2017.

  1. CHANDINI B V             IV SEM MBA
  2. ANUSHA K             IV SEM MBA
  3. PRIYANKA B T             IV SEM MBA
  4. KALAVATHI H R             II SEM MBA
  5. AKHILA M N II SEM MBA
  6. KAVYASHREE K            IISEM MBA

A.I.E.T. KABADDI (WOMEN)

A.I.E.T. KABADDI (WOMEN) TEAM WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL AND INTER ZONAL BALL KABADDI CHAMPIONSHIP, HELD AT VPS NIPPANI AND YENEPOYA IT MOODBIDRI On 19TH  TO 24TH APRIL, 2017.

  1. PRIYANKA B T                               IV SEM/ MBA
  2. HASMITHA B V VIII SEM/ CSE
  3. SHYAMILI C VI SEM/ MECH
  4. PRIYA NAIK IV SEM/ ECE
  5. ANKITHA K II SEM /MBA
  6. SWARNA GOWRY IV SEM /ISE
  7. SHEETHAL M NAYAK VI SEM/ ECE
  8. KUSUMA J                         VIII SEM /CSE
  9. SNEHA K N                         IV SEM /CSE
  10. RASHMI K B II SEM /ECE

ANKITHA   (II SEM/ MBA) Has received the BEST ALL ROUNDER award in Zonal and Inter Zonal

SHEETHAL M NAYAK   (VISEM/ ECE) Has received the BEST RAIDER award in Zonal and Inter Zonal

A.I.E.T. KABADDI (MEN)

A.I.E.T. KABADDI (MEN) TEAM RUNNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL AND WINNERS IN INTER ZONAL KABADDI  CHAMPIONSHIP, HELD YENEPOYA IT MOODBIDRI On 24TH  TO 29TH APRIL, 2017.

 

  1. KIRTHAN D SUVARNA               VIII SEM/ MECH
  2. SHETTY VISHANTH RAMESH VIII SEM/ MECH
  3. BHARATH C M VIII SEM/ CSE
  4. GAURAV S BANGERA IV SEM/ MECH
  5. ANISH A AMIN IV SEM /MECH
  6. MANJUNATHA HN II SEM /MBA
  7. RAGHAVENDRA V IV SEM/ CIVIL
  8. NAGARAJ M MOGER II SEM /MECH
  9. CHIRAG B SHETTY IV SEM /MECH
  10. GIRISH IV SEM /MECH
  11. KEERTHI S II SEM /MBA
  12. MANIL U II SEM /MECH
  13. RAJESH KAMBALI VI SEM/ CIVIL

Individual award:-

 

MANIL U   (II SEM/ MECH) Has received the best ALL ROUNDER award in Zonal and Inter Zonal

 

FOLLOWING STUDENTS ARE REPRESENT IN INTER UNIVERSITY EVENTS

 

SL NO

NAME

EVENT

HOST UNIVERSITY

1.

SHARATH

CROSS COUNTRY

RGUHS B’LORE

2.

ANUSHA

CROSS COUNTRY

RGUHS B’LORE

3.

CHANDINI

CROSS COUNTRY

RGUHS B’LORE

4.

AKHILA

CROSS COUNTRY

RGUHS B’LORE

5.

ANUSHA

KHO-KHO

CHETTINAD ACADEMY OF RESEARCH & EDU.  KANCHEEPURAM, TAMIL NADU

6

KAVYA K

KHO-KHO

CHETTINAD ACADEMY OF RESEARCH & EDU.  KANCHEEPURAM, TAMIL NADU

7.       

GAURAV BANGERA

KABADDI

ANNA UNIVERSITY TAMIL NADU

 

 

Contact

VTU Youth Fest 2019 Winners